Formulare

Monumente istorice comuna Dobrovăț, județul Dobrovăț

Mănăstirea Dobrovăț, județul Iași, monument istoric

Monumente istorice
În comuna Dobrovăț se află mănăstirea Dobrovăț, ansamblu-monument istoric de arhitectură de interes național, datând din secolele al XVI-lea-al XX-lea, ansamblu alcătuit din biserica „Pogorârea Sfântului Duh" (1503-1504), biserica-paraclis „Sfântul Gheorghe" (1743), turnul-clopotniță (1743) și zidul de incintă (secolul al XVIII-lea).
În rest, alte patru obiective din comună sunt incluse în lista monumentelor istorice din județul Iași ca monumente de interes local. Trei dintre ele sunt situri arheologice:
-     fortificația medievală timpurie „Palanca", aflată la 3 km nord-vest de sat;
-    situl de la „Cetățuie" (marginea de sud-vest a satului), cuprinzând trei așezări din perioada Latène (secolele al IV-lea-al III-lea, al III-lea-I î.e.n. și respectiv I î.e.n.-I e.n.);
-    și situl de la „Tarlaua Velnița" (la 3 km sud de sat, pe dreapta drumului spre Codăești), sit ce conține urmele unei așezări daco-romane din secolul al IV-lea e.n. și ale unei așezări medievale din secolele al XVI-lea-al XVII-lea. Celălalt obiectiv, clasificat ca monument de arhitectură, este biserica de lemn „Sfântul Pantelimon", construită în 1797.