Formulare

Strategia de Dezvoltare Locală a Comunei Dobrovăț 2015 - 2020

Elaborarea strategiei de dezvoltare locala are ca scop identificarea, analiza si implementarea obiectivelor strategice de dezvoltare a comunicatii locale in domeniile de actiune identificate la nivel local, si integrate in cele la nivel judetean, regional, national si european.
Realizarea obiectivelor strategice, in special in sfera economica au ca rezultat:
-     dezvoltarea economica locala;
-     cresterea calitatii vietii si a bunastarii sociale.
Dezvoltarea economică locală este procesul prin care administraţia locală și/sau comunitatea, bazată pe grupuri, administrează resursele existente și intră într-un nou angajament de parteneriat, fie cu sectorul privat, fie una cu cealaltă, pentru a crea noi locuri de muncă și pentru a stimula activităţile economice într-o zonă economică bine definită.
Dezvoltarea care, îndeplinind cerinţele generaţiei actuale, facilitează generaţiilor viitoare îndeplinirea propriilor opţiuni, defineste dezvoltarea durabila. Dezvoltarea durabilă urmărește reconcilierea între două aspiraţii fundamentale, și anume necesitatea dezvoltării economice și sociale, dar și protecţia și îmbunătăţirea stării mediului.
In elaborarea strategiei de dezvoltare au fost prelucrate elementele cu specific local:
•date economice,
•date privind populatia,
•infrastructura,
•mediul inconjurator,
•amenajarea teritoriului,
•analiza distributiei serviciilor etc.

Strategia a fost elaborata cu contributia comunitatii, a angajatilor din institutiile publice locale, agentilor economici, institutiilor si organizatiilor locale, prin intermediul consultarii comunitatii si dezbaterii publice care au reunit comunitatea intr-un exercitiu de democratie participativa si efort colectiv de trasare a propriului viitor.

Din punct de vedere metodologic, strategia are la baza si se fundamenteaza pe urmatoarele instrumente si proceduri de lucru:
•analiza de continut;
•analiza de date statistice din surse organizate;
•comparatii de date statistice pe scara evolutiva;
•analiza SWOT;
•analiza si interpretarea unor studii, rapoarte, cercetari, strategii si norme locale, judetene, regionale, nationale si europene.